Sevgililer Günü Tarihi - Tanımı, Kökeni + Gerçekler

Yazar   Ayşe ozturk
12/04/2020
Sevgililer Günü Tarihi - Tanımı, Kökeni + Gerçekler

Sevgililer Günü'nün tarihi, bugün St. Valentine olarak bilinen Valentinus adlı bir rahibin idamıyla 3. yüzyıl Roma'ya kadar uzanıyor. Her 14 Şubat'ta, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişi sevdiklerini ve sevgilerini ifade etmek için sevdiklerine kalp şeklinde kartlar ve şeker gönderir . Ancak bugün 20 milyar dolarlık sektöre dönüşen bu bayramın çok sevmediği bir başlangıç ​​var. Kimse tatilin nasıl başladığıyla ilgili gerçek hikayeyi tam olarak bilmese de, birçok teorisyen hikayeyi anlatmak için tarihte noktaları birleştirdi.Sevgililer Günü'nün kökeni ve tarihine derin bir dalış yaptık ve bugünkü romantik kutlamaya yol açan tüm teorileri ve efsaneleri (bazılarından daha karanlık) topladık. Farklı bölümlere atlamak ve Sevgililer Günü'nün tüm geçmişini keşfetmek için aşağıdaki içindekileri kullanın.
sevgililer günü


İçindekiler

Sevgililer Günü Kökeni
Sevgililer Günü Tarihi
Sevgililer Günü'nde Aşk Tarihi
Sevgililer Günü Anlamı Bugün
Sevgililer Günü Gerçekler ve SSSSevgililer Günü Kökeni
Peki Sevgililer Günü nasıl doğdu? Birçoğu, Sevgililer Günü'nün adını, MS 3. yüzyılda 14 Şubat'ta antik Roma'da yürütülen sevgili bir şehit olan St Valentine'den almıştır . Ancak, Roma İmparatoru Claudius Gothicus döneminde idam edilen aslında St. Valentine olarak bilinen birkaç adam vardı . Hıristiyanlara sık sık zulmedildiği bir süre boyunca şehit olarak bilinen dini savunucuların infazı büyüdü. Sevgililer Günü'nün dini kahramanlık öyküleri, Katolik Kilisesi tarafından Sevgililer Günü kutlamaları ile onurlandırıldı.

sevgililer günü

St. Valentine kimdir?
En ünlü iki Aziz Sevgililer, bir Roma rahibi ve İtalyan piskoposuydu . Valentinus adlı rahip inançlarından tutuklandı ve gözaltına alındı. Valentinus, onu koruyan adamla bir pazarlık yaptı, koruyucu kızını körlükle tedavi edebilseydi Hıristiyanlığa dönüşecekti. Efsane, Valentinus'un kızı görmesini sağladığını ve gardiyanın ve tüm ailesinin Hıristiyan olduğunu söyledi. İmparator haberi duyunca hepsinin infaz edilmesini emretti.

İkinci Valentinus da benzer bir duruma geldi; potansiyel bir dönüşümle tartıştı ve oğlunu iyileştirdi. Aynı imparator Gotik, onu ve onun dönüştürdüğü adamı idam etti. Bazıları bu adamların aynı hikayenin iki yorumu olduğuna inanıyor, ancak kimse orijinal St. Valentine'in kim olduğunu bilmiyor.

sevgililer günü

Sevgililer Günü Tarihi
Zaman geçtikçe bu şehitlerin efsanesi ölümlerinin bir Hıristiyan kutlamasına dönüştü. Katolik Kilisesi'nin şehit olduğuna inandıkları bu adamları onurlandırmak için başlangıçta Sevgililer Günü'nü kurmuş olabileceğine inanılıyor.

İlk Sevgililer Günü
Ortaçağ efsanelerinde ve genellikle modern medyada tasvir edilen şeylerde, St. Valentine genç erkekleri savaşa karşı korumak için gizlice çiftlerle evleniyordu. Diğer hikayeler , St. Valentine'in iyileştirdiği kör kıza aşık olduğunu ve hapishanedeyken ona ilk sevgilisini yazdığını söylüyor. Ölümünden önce, ona bugün hala kullanılmakta olan bir ifade olan “Sevgilinizden” adlı bir mektup yazdığı iddia ediliyor. Ancak, bu hikayeleri destekleyen hiçbir tarihsel kanıt yoktur.

Lupercalia
Diğerleri, Hıristiyan kilisesinin doğurganlık festivali olarak da bilinen Lupercalia'nın pagan kutlamalarını örtmek için Şubat ayının ortalarına Sevgililer Günü bayram günü koymaya karar verdiğini düşünüyor.

Lupercalia aslında 13-15 Şubat tarihleri ​​arasında süren kutsal bir Roma rahipleri topluluğuydu. Pagan ritüeli, bir köpeği ve bir keçiyi feda etmeyi ve doğurganlığı teşvik ettiğine inandıkları şeyle birlikte kadınları örten sokaklarda yürümeyi içeriyordu. Festivalin aynı derecede garip bir kısmı, kadınların isimlerini bekarların seçmesi için bir urn içine yerleştirme geleneğiydi. Çizdikleri kadının adı festival süresince eşleşirdi ve sık sık eşleşmiş çiftler evlenirdi!

Sevgililer Günü'nün gerçek hikayesi nedir? Lupercalia sonunda yasadışı ilan edildi . Ancak 5. yüzyılın sonunda, Papa Gelantis 14 Şubat'ı Sevgililer Günü olarak ilan etti ve asi festivalin gününü baltaladı. Bu eylemin Lupercalia'yı örtüp örtmeyeceği tarihçiler tarafından tartışılıyor.

sevgililer günü

Sevgililer Günü'nde Aşk Tarihi
Sevgililer Günü'nün ilk resmi romantizm referansı , bir ortaçağ şair Geoffrey Chaucer'in, Şubat ayında Aziz Valentinus bayramının kuşların çiftleşmesi ile ilgili olduğuna karar vermesiyle şehidin ölümünden bin yıldan fazla bir süre sonra ortaya çıktı. İngiliz kuşları Şubat ayında ve Chaucer'in “Foules Parliament” adlı Avrupa referansındaki referansından hemen sonra çiftleşti. Kısa bir süre sonra, Shakespeare'in sevgisi Ophelia, kendisine Hamlet'in Sevgilisi adını verdi. Chaucer ve Shakespeare'in çalışmalarındaki tatil romantizmi kısa süre sonra İngiltere'de ve Avrupa'nın geri kalanında popülerlik kazanmaya başladı. 1415'te Orleans Charles DüküAgincourt Savaşı'nda yakalanmasının ardından Londra Kulesi'nde hapsedilirken karısına yazdı. Kral Henry V bile, Valois Catherine'sine bir Sevgililer günü notu yazmak için bir yazar tuttu ve aşk mektubu yazmanın günle ilişkilendirilmesini sağladı.

sevgililer günü

Sevgililer Günü Anlamı Bugün
Öyleyse, Sevgililer Günü'nü böyle karanlık bir başlangıçtan başladığında çiçekler, çikolatalar ve aşk notlarıyla kutlamaya nasıl başladık?

Tartıştığımız gibi, binlerce yıldır Şubat'ın ortası doğurganlık festivali kutlamaları için yaygın olarak biliniyordu, bu yüzden romantizmin tatille ilişkili olması şaşırtıcı değil. Chaucer ve Shakespeare'in tamamen kredilendirilip kredilendirilemeyeceği, günü çevreleyen mevcut dernekleri popülerleştirdiklerine şüphe yok. Bugün, insanlar özel günlerde çiçek göndermeye veya sevgi ve hayranlık duygularını ifade etmeye devam ediyor . Çiçeklere ek olarak, Sevgililer Günü'nün diğer çağdaş sembolleri arasında çikolatalar, şeker kalpleri ve kartlar bulunur.

Notlar, Hediyeler ve Çikolatalar, Oh My!
In 17. yüzyıl , bu Büyük Britanya küçük hediyeler ve el yazısı notlar alışverişinde arkadaşlar ve sevgililer için ortak oldu. Sonunda, gelenek Yeni Dünya'ya gitti ve 19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile birlikte fabrika yapımı Sevgililer Günü kartları geldi. Daha ucuz postag e oranları, Sevgililer Günü tebriklerini göndermenin popülaritesinin artmasına katkıda bulundu ve Esther A. Howland, dantel, kurdeleler ve renkli görüntülerle yapılan ilk sevgililerin seri üretimine öncülük etti. Kısa süre sonra “Anne Sevgililer Günü” olarak anıldı.

Çikolatanın İlk kutu satışları artırmak için girişimlerde fantezi kutulara paketleme çikolata başlayan Richard Cadbury, tarafından yaratılmıştır. 1861'de ilk kalp şeklinde çikolata kutusunu yarattı ve bugün her yıl 36 milyondan fazla kalp şeklinde çikolata kutusu satılıyor. İlk şeker kalpler de boğaz ağrısı için kullanılan tıbbi pastiller gibi Boston eczacı Oliver Chase tarafından yapılmıştır. Şekerlemeler üzerine “Mutlu Sevgililer Günü” ve “Sevgiliye” gibi terimler çok geçmeden yazılmamıştı.

Çiçekler ve uçan bebek nereden geldi?
Doğurganlık tarımla da ilişkili olduğundan, çiçekler Sevgililer Günü'nün tercih ettiği hediye oldu. Yüzyıllar boyunca çiçekler doğurganlığı, sevgiyi, evliliği ve romantizmi sembolize ediyor . Sevdiğiniz bir Sevgililer Günü çiçeği vermenin tarihi, eski moda sözlü mesajları iletmek için çiçek buketleri gönderme geleneğinden gelir. 18. yüzyılda İsveçli Charles II tarafından tanıtılan her çiçeğin kendine özgü bir anlamı vardı, bu da sadece çiçek kullanarak tüm bir konuşmayı mümkün kıldı.

Cupid'in alaka düzeyi açısından, Roma mitolojisinde , aşk ve güzellik tanrıçası Venüs'ün oğluydu. Hem tanrılara hem de insanlara oklar atmasıyla biliniyordu ve birbirlerine anında aşık olmalarına neden oluyordu. Tatille ilişkilendirildiği zaman açık değil, ancak anlamının neden alakalı olduğu açık. Okuna ve yayına dikkat et!Sevgililer Günü Gerçekler ve SSS


ABD Tebrik Kartı Derneği'ne göre , dünya çapında her yıl yaklaşık bir milyar Sevgililer Günü kartı gönderiliyor ve bu da kartı en büyük ikinci kart gönderme tatili yapıyor. Birkaç Sevgililer Günü gerçekleri ve Sevgililer Günü tarihi hakkında sıkça sorulan sorular için aşağıya bir göz atın!

6 milyon çiftin Sevgililer Günü'nde ( Huff Post ) nişanlanması muhtemeldir .
2020 yılında, tatil için toplam harcamanın 18,2 milyar doları aşması bekleniyor ( Ulusal Perakende Federasyonu ).
2019 yılında 5,4 milyon hane evcil hayvanına sevgililer günü hediyesi ( Finder ) verdi.
2002'de Amerikalıların% 54'ünün bu yıl bayramı kutlaması bekleniyor ( Ulusal Perakende Federasyonu ).
2020'de çiftler Sevgililer Günü'nde ( Ulusal Perakende Federasyonu ) 190 milyon tebrik kartı takas edecekler .
2019 yılında tatil için 250 milyon gül üretildi ( Amerikan Çiçekçiler Derneği ).
S: Sevgililer Günü sadece çiftler arasında kutlanacak mı?
C: Sevgililer Günü, her türlü ilişkiyi kutlamak için yıllık bir tatil haline geldi! Bu, aile üyelerinizi, iş arkadaşlarınızı, küçük arkadaşlarınızı veya tüylü arkadaşlarınızı ne kadar sevdiğinizi ifade etmek anlamına gelebilir. Arkadaşlarını kutlamak için tipik şenliklerde bir bükülme haline gelen Galentine Günü fikirleri hakkındaki yazımıza göz atın !

 

sevgililer günü


S: Sevgililer Günü'nde ne hediye?
C: İster ilk Sevgililer Günü'nüz olsun, ister 20. yüzyılınız olsun, özel birisi için bir hediye seçmek zor bir görev olabilir! Yardım etmek için, ilişkinizdeki her aşama için en iyi Sevgililer Günü hediye fikirlerini yarattık !

Sevgililer Günü için seni heyecanlandırdık mı? Sevgililer Günü tarihinin tamamı çikolata ve gül olmasa da , başkalarına sevgi göstermeye adanmış bir gün geçirmekten mutluluk duyuyoruz! Her aşk önemlidir, bu yıl annenize bir not göndermeyi, iş arkadaşınıza bir hediye vermeyi ve ihtiyacı olan bir arkadaşınıza ekstra sevgi ve takdir göstermeyi unutmayın. Daha fazla hediye fikri için, herkesin gününü yapmak için mükemmel mevsimsel ürünlerimizi inceleyin !Mutlu sevgililer günü!