aloe-vera-bitki-bakim-kilavuzu

Aloe Vera Bitki Bakım Kılavuzu

Ayşe Öztürk
12/04/2020
0

Aloe orada! Anla?


Genellikle güneş yanığı cildinin kurtarıcısı olarak adlandırılan Aloe vera, çok yıllık , etli ve kserofitik olmak üzere çok sayıda sınıflandırmaya sahiptir . Aloe bitkileri, çok yönlü ve az bakım gerektirdiklerinin bir parçası olarak iç ve dış mekanlarda yetiştirilebilir. Bu, aloe vera'yı yaygın bir ev bitkisi yapar.

Birçok kişi aloe vera bitkilerini tasarım ve tıbbi kullanım için mutfaklarında tutar. Aslında, bir aloe yaprağını koparmak, onu açmak ve güneş yanığı cildine koymak cildinizin iyileşme süresini hızlandırabilir.

Uygun değil mi? Aloe vera bitkinizi canlı tutmak başlı başına bir sorumluluktur. İşte iyi haber: aloe vera bitki bakımı, aloe bitkisinin büyük faydalarına kıyasla minimal olabilir. Çok da iyi olmayan bir haber: bu aloe vera bitki bakım kılavuzunda daha bayat punklarla oturmak zorunda kalabilirsiniz.


Aloe Vera Bitki Bakım Kılavuzu


Aloe Vera Bitkisine Genel Bakış

Aloe vera, Afrika'nın tropik iklimlerinden kaynaklandı ve sağlık yararları için dünya çapında popülaritesini oluşturdu. Aloe vera faydalarının bazı temel örnekleri, anti-enflamatuar etki, müshil etkileri, yaşlanma karşıtı etkiler ve yara iyileşmesini içerir.

Bitkinin faydalarına benzer şekilde, aloe vera oldukça büyüyebilir. Aloe vera bitkisi üç feet yüksekliğe kadar büyüyebilir, ancak ortalama yükseklik bir ila iki feet boyundadır. Birçok insan, aloe bitkisini merkezden çıkan uzun, dikenli yaprakları için tanır. Bu yeşil yapraklar bitkiye dramatik bir yükseklik verir. Aloe vera gibi yeşil bitkiler hayatı herhangi bir alana getirebilir ve onları her fırsat için mükemmel bir hediye haline getirebilir.

Aloe bitkisinin en çok sevilen özelliklerinden biri kuraklığa toleransıdır. Bir University of Florida raporu, aloe vera bitkinizi sadece toprağın en üst katı kuru olduğunda sulamanızı önerir. Aktif olarak büyüyen aloe bitkileri, ortalama oda sıcaklıklarını büyüme için uygun hale getiren 60 ila 75 derece arasındaki sıcaklıklarda da gelişir. Bitki bakımı söz konusu olduğunda unutursanız, aloe vera bitkisi sizin için en uygun olabilir.

aloe vera hızlı rehber: beş güneş, bir su, 65-75 derece Fahrenheit, kediler ve köpekler için toksik

Aloe Vera Bitki Türleri

Aloe vera hakkında bazı genel gerçekleri bildiğimize göre, farklı aloe vera bitkilerini tartışalım. Aloe vera bitkileri çeşitli doku ve yüksekliklerde gelir. Bazı türleri arasında kaplan aloe, dantel aloe ve mavi aloe bulunur.Kaplan veya Keklik Göğüslü Aloe (Aloe variegata)
ışık yeşil aloe vera yeşillik görünümünü kapat

Aloe variegata, altı inç uzunluğunda yaprakları ile uzun bir ayağa kadar büyüyen küçük bir etli. Bu aloe bitkisinin yaprakları yeşil ve beyaz çizgili bir dokuya, dolayısıyla “kaplan” takma ismine sahiptir. Kaplan bitkisinin yaprak boyutuna kıyasla, çiçek, keklik göğüslü aloe'nin en büyük kısmı olma eğilimindedir ve 18 inç'e kadar ulaşır.

Aloe Vera Bitki Bakım Kılavuzu

Dantel Aloe (Aloe aristata)
koyu yeşil aloe vera havadan görünümü

Dantel aloe, kaplan aloe gibi, dört inç uzunluğa ulaşan koyu yeşil yaprakları olan sapsız bir bitkidir. Sonbahar aylarında dantel aloe, 20 inç yüksekliğe ulaşan terminal salkımları ve birkaç inç uzunluğunda turuncu çiçekler geliştirebilir. Minyon boyutları, iç mekanlar için onları uygun hale getirebilir.Mavi Elf Aloe ( Aloe 'Mavi Elf')
aloe-vera-mavi cini
Mavi aloe, adından da anlaşılacağı gibi, mavimsi beyaz bir pigmente sahiptir ve 24 inç genişliğe kadar uzanır. Bu tip aloe Güney Afrika'ya özgüdür ve güçlenmek için yeterli drenaj gerektirir. Somon renkli çiçekler kış sonlarında ve bahar aylarında çiçek açar ve sinek kuşlarını çeker.


Aloe Vera Bitki Bakım Kılavuzu

Aloe Vera Bitki Bakımı

Aloe vera bitki bakımı, ilk kez bitki sahipleri veya bitkileri ihmal etme eğiliminde olanlar için oldukça kolay olabilir. Genel olarak, aloe vera bitkileri bol miktarda güneş ışığına, minimum düzenli sulama ve sıcak sıcaklıklara ihtiyaç duyar.

kopya: güneş sembolü
Işık: Aloe vera bitkilerinin kış aylarında doğrudan güneş ışığı alan parlak bir yere yerleştirilmesi gerekir. Aloe vera hakkında garip bir gerçek, bizim gibi güneş yanığı olabilir. Bir aloe verayı nispeten gölgeli bir yerden doğrudan güneş ışığına taşırsanız, güneş zarar verebilir.

kopya: su damlası sembolü ile su
Su: Aloe vera bitkileri kuraklığa dayanıklıdır, böylece minimum sulama ile hayatta kalabilirler. Ancak, aloe vera bitkinizin sulanmaması ömrünü kısaltır. Bir aloe vera bitkisini sulamanın uygun bir yolu iyice sulamak ve fazla suyun boşalmasına izin vermektir. Daha sonra, toprağın üst inçi kuruduğunda tekrar sulayın. Bu optimum aloe vera büyümesine izin verir.

Aloe vera bitkinizin yeterli su almadığının bir göstergesi kahverengi yaprak uçlarıdır. Bununla birlikte, uygunsuz sulamanın daha yaygın bir göstergesi, aşırı sulama nedeniyle yapraklarda siyah lekelerdir. Aşırı sulama, sulamadan daha tehlikeli olabilir, çünkü kök çürümesine neden olabilir.
Aloe Vera Bitki Bakım Kılavuzu
succulents yeşil bayrak
Sıcaklıklar : Aloe vera bitkisi, 50 ila 85 derece Fahrenheit sıcaklıklarda yaşayabilir. Aloe vera iç mekanlarda yetiştirilirken, optimum bitki büyümesi için 60-75 derece Fahrenheit oda sıcaklıkları tercih edilir.

kopya: bir kafatası ve çapraz kemikler sembolü ile toksisite
Toksisite : Aloe bitkileri köpekler ve kediler için zehirlidir. Zehirlenmeyi gösteren yaygın semptomlar kusma, depresyon, anoreksi ve idrar rengindeki değişikliklerdir. Aloe vera bitkisi, yaygın olarak kusma ve ishale neden olan bağırsak hareketlerini artıran antrakinon glikozitler taşır. Evde tüylü bir arkadaşınız varsa, aloe vera ve masa üstlerine uyan diğer küçük iç mekan bitkileri satın almayı düşünün .

kopya: haşere ve böcek sembolü ile ilgili sorunlar
Zararlılar: Aloe, bazen aloe akarı olarak adlandırılan Aceria aloinis ile enfekte olabilir. Bu akarlar insan gözüyle neredeyse görünmezdir. Mikroskop altında, insanlar bu plan akarı solucan benzeri olarak tanımlayabilirler.

Birçok aloe vera bitki sahibi, hasar görene kadar bitkilerinin akarları olduğunu tanımıyor. Aloe akarlarının bazı göstergeleri yapraklarda ve saplarda siğil büyümesini içerir. Bu topaklar ile istila edildikten sonra, tersine çevirmek neredeyse imkansızdır. Bu akarlar rüzgarda seyahat ettiği için diğer bitkilere daha fazla zarar vermemek için bitkinin tamamen çıkarılması önerilir.

Sorunlar: iken problemler nadirdir onlar overwatering uygunsuz aloe vera bitki bakımı en yaygın kaynaklarından biridir bir Uysal bitki çünkü. Aloe vera bitkisinin aşırı sulandığını gösteren işaretler arasında kahverengi, sarkık yapraklar ve yumuşak lekeler bulunur. Bitkinin yarım toprakta ve yarım kumda saksılanması, bitkiyi güçlü, yeşil rengine geri döndürebilir.

kopya: saksı bitkisinin sembolü ile çoğaltma ve çoğaltma
Repotting: Aloe vera bitkilerinin saksılanması, genç bitkiler için alanlarını büyüttükçe daha önemlidir. Repotting işlemi basit ve kaygısızdır. İlk olarak, ofsetleri not edin, kaldırın ve yayılma amaçları için kaydedin. Eski tencereden çıktıktan sonra aloe bitkisini kaktüs saksı karışımında saklayın.

Yayılma: Aloe veranın yayılması için en uygun mevsimler yaz ve ilkbahardır. Ofsetleri keserek ve bir ila iki gün boyunca kurutun. Bu, özsu kaçmasını önlemeye yardımcı olur. Büyüyen bir aloe bitkisinin saksılanmasının aksine, çoğaltma kumlu bir saksı karışımı gerektirir. Bu, çok amaçlı çömlekçilik karışımı ve kumun eşit olarak bölünmesiyle evde yapılabilir.

Aloe Vera Bitki Bakım KılavuzuAloe Vera Bitki Sık Sorulan Sorular ve Endişeler
Aloe vera bitki bakımı herkes için her zaman kolay değildir, özellikle de ilk kez bitki sahibiyseniz. İşte aloe vera bitkileri hakkında sık sorulan sorulara hızlı cevaplar.

Aloe bitkilerinin doğrudan güneş ışığına ihtiyacı var mı?
Aloe bitkilerinin yaklaşık altı saat doğrudan güneş ışığına ihtiyacı vardır; bununla birlikte, dikkatli olun çünkü aloe bitkisini gölgeli bir bölgeden doğrudan güneşe geçirmek aloe bitkisinin güneş yanığına neden olabilir.

Aloe vera bitkileri havayı temizliyor mu?
aloe-vera-ev
Aloe vera bitkileri, kimyasal bazlı temizleyicilerde bulunan ürünler olan formaldehit ve benzenin havasını temizler. Bu onları mutfaklar ve yatak odaları için harika bir kapalı tesis yapar. Ayrıca, daha saf hava daha kolay nefes alma ve daha iyi bir gece uykusu sağlar .

Aloe bitkimi döllemeli miyim?
Aloe bitkinizin gübrelenmesi her zaman gerekli değildir. Aloe vera bitkileri sulu meyveler olarak sınıflandırılır, böylece sert topraklardaki besinleri kurtarabilirler. Bazıları aloe bitkilerini yılda bir ila iki kez döllemeyi önerir.

Aloe bitkimin uçları neden sararıyor?
Sarıya dönen aloe bitkilerinin uçları yanlış sulama veya çok fazla doğrudan ışıktan kaynaklanabilir. En iyi uygulamalar için aloe bitki bakımı ile ilgili yukarıdaki bölüme bakın.

Aloe Vera ne işe yarar?
Aloe vera, boşluklarla savaşmak ve yanıkları iyileştirmek için iyidir. FDA Ayrıca 1959'da cilt yanıkları için reçetesiz satılan ilaç olarak aloe vera onaylanan, aloe vera bir boşlukların mücadelede etkili olduğu bulunmuştur ScienceDaily raporunda.

Aloe vera suyu ne işe yarar?
Aloe vera suyu sindirime yardımcı olur. Bileşik antrakinonlar, kabızlığı hafifletebilen bağırsak suyunu arttırır. Dikkatli olun çünkü evcil hayvanınız tarafından aloe vera tüketimi orta derecede zehirlenmeye yol açabilir.

Aloe Vera Bitki Bakım Kılavuzu

Küçük bitkinize “aloe” deyin ve önceden ekilmiş succulents ve kaktüslerimize göz atın . Bunlar mutfak pencere eşikleri için harika görüntüler yapar ve açık havaya içeri girmeye yardımcı olur. Aloe vera ve diğer sulu meyveler, düşük bakım ve kendi kendine yeterliliklerinden dolayı benimsenecek ilk bitkilerdir.

Onları ışığa maruz kalan bir odada patlatın ve küçük arkadaşlarınızın büyümesini izleyin!

Yorumlar

Ürün Puanı:
0.00 (0 değerlendirme Toplam)
 • 5 Yıldız
  0
 • 4 Yıldız
  0
 • 3 Yıldız
  0
 • 2 Yıldız
  0
 • 1 Yıldız
  0
İncelemeleri Görün:
5 Yıldız (0 değerlendirme)
4 Yıldız (0 değerlendirme)
3 Yıldız (0 değerlendirme)
2 Yıldız (0 değerlendirme)
1 Yıldız (0 değerlendirme)

Hiç mesaj bulunmadı